Тілесні ушкодження — будь-яке порушення цілісності тканин та органів внаслідок зовнішніх факторів. В основному джерело ушкоджень — механічні дії: удари, порізи тощо.
Експертиза тілесних ушкоджень — комплекс заходів, що проводиться стосовно живих людей з різними цілями, важливий розділ судово-медичної експертизи.
Особливості
Експертиза тілесних ушкоджень – професійне дослідження. Воно може переслідувати такі цілі:
- встановлення наявності травм;
- визначення характеру травм, причини;
- встановлення ступеня тяжкості ушкоджень;
- оцінка можливих наслідків для здоров’я та працездатності.
За результатами дослідження судмедексперт виписує висновок. Цей папір є підставою для кримінальної справи, виплати страховки та компенсації, інструмент для розслідування кримінальних та цивільних справ. Дослідити та зафіксувати тілесні ушкодження можна як у добровільному (за результатами власного звернення), так і у примусовому (за рішенням компетентних органів) порядку.
Наявність травм
Найчастіше сам факт наявності тілесних ушкоджень — потужний аргумент у цивільних та кримінальних справах. Оскільки правова машина на слово не вірить нікому, пошкодження потребують негайної фіксації. Тільки це достовірно підтверджує факт їхньої наявності, показання свідків котируються нижче.
Характер та причина пошкоджень
Встановлення справжньої причини травм є важливим для розслідувань — і доказів невинності чи вини. Наприклад, людина стверджує, що недоброзичливець її побив, але характер травм заявленому не відповідає. Або не збігається вік: пошкодження було отримано раніше чи пізніше, ніж стверджує людина.
Ступінь тяжкості
Тілесні ушкодження поділяються на три групи залежно від ступеня важкості. Це легкі, середні та тяжкі ушкодження. Ступінь пошкоджень безпосередньо впливає на кримінальне покарання, що призначається, виплату компенсацій страхової.
Наслідки
Середні та тяжкі тілесні ушкодження можуть призводити до довгострокових наслідків: тривалого обмеження працездатності, зовнішніх каліцтв, інвалідності, втрати органів або кінцівок. Довгострокові наслідки також впливають на результат суду і рішення страхової компанії.
Правила
Судово-медичну експертизу має право проводити лише судмедексперт. Це людина з вищою медичною освітою, яка пройшла ординатуру за відповідною спеціальністю, а після неї акредитацію. Перебувати він має у державному чи приватному судово-медичному органі з чинною державною ліцензією. Тільки тоді його показання та висновки враховуються різними органами та інстанціями.
Висновок має складатися за встановленою формою. Підстава для нього – зовнішній огляд та лабораторні дослідження.