Вогненний дракон (За романом І. Багряного “Тигролови”)

...

Голосуйте за цей твір

“Не з китайських казок і не з пагод Тибету — він знявся десь із громохкого центру країни “чудес”, вилетів з чорного пекла землі людоловів”. Про яку пекельну потво­ру з такою блискавичністю й силою оповідає автор? Це паротяг “Йосиф Сталін”, який тягне шістдесят “коробок-вагонів”. А у вагонах — люди, приречені на смерть тоталітарним режимом.

Іван Багряний є одним з найвидатніших письменників української еміграції. Коли в Україні літератори повинні були приховувати свої справжні думки й почуття, Іван Павлович Лозов’яга говорив правду. Демократичному світові добре були відомі романи письменника, його публі­цистика. А до вітчизняного читача твори Багряного дійшли лише за років незалежності.

“Етапний ешелон ОГПУ—НКВД” — то найпотужніша машина й водночас найпотужніший із символів роману. Цей образ приголомшує: “Б’є по чорній імлі вогненним хвостом, зіходить їдучим димом та смородом і реве, реве”. Десь в одному з вагонів знаходиться Григорій Многогріш­ний — втілення “таємничої легенди про зникнення душ”, людина, прізвище якої за радянських часів повинно було звучати дещо насмішкувато.

Минуло п’ятнадцять діб шаленої гонитви, і потяг досяг станції призначення. Але той, кого особливо пильно охоро­няли, “юнак — 25 літ, русявий, атлет, авіатор”, утік, учинивши подвиг, зробився символом волелюбної своєї Вітчизни.

Про часи сталінщини ми знаємо багато, але все ж таки не все. До сьогодні уточнюються цифри загиблих, і до сьо­годні їх число росте. Ніби той дракон ще досі хапає людей десь у нетрях Сибіру й ковтає їх живцем. А ми забуваємо про ті часи все швидше, і швидкість нашого забування все зростає, як колись зростала швидкість вогненного дракона на пустих льодових перегонах.

Іван Багряний зробив свій твір дуже оригінальним. Це пригодницький роман з усіма ознаками, притаманними цьому популярному жанрові. Проте це далеко не “легке читання”, і аж ніяк роман не нагадує “круті бойовики” або “романи пригод”. Адже головний герой “Тигроловів” не є суперменом, він просто сильна й вольова людина, яка кидає виклик тоталітарній системі. Через дивні, майже казкові події проходить головний герой роману, але ці події виглядають абсолютно реальними, не вигаданими.

Далекий Схід великий, майже безкраїй, і немало чудес приховують дикі нетрі лісів. Досить гостинними ці мало­обжиті місця виявилися для Григорія Многогрішного — гостя в родині тигроловів. Проте вогненний дракон антилюдської системи не дрімає, і немало безпек доводиться подолати головному герою на своєму шляху. “Сміливі завжди мають щастя”, — стверджує Іван Багряний.

Герой роману відзначається тим, що він завжди має ду­ховну перевагу над своїми катами. Це, певне, старовинна козацька вдача “пульсує й гуде” в його єстві. І не дивно, що Наталка — дівчина із сім’ї тигроловів — щиро кохає мужнього Григорія Многогрішного.

Назва роману “Тигролови” є алегоричною. Адже справжніми звіроловами є не ті, хто полює в тайзі на дику смугасту кішку, а ті, хто ловить людей, аби завдати їм якнайболючіших страждань. Але тигр, якого намагаються впійма­ти сталінські жандарми, виявився дуже спритним, кмітли­вим і сильним. Така дичина не по зубах енкаведешним мисливцям. Іван Багряний зображує головного героя як такого, що вміє не лише вдало пристосовуватися до пропо­нованих умов, а й змінювати ці умови за своїм бажанням. Григорій Многогрішний здається мені не лише багато­страждальною, але й щасливою людиною: життя до нього повертається не найгіршим своїм боком. А втім, дово­диться докладати чимало зусиль на кожному кроці своїх мандрів таким жорстоким і прекрасним світом.

Мені б дуже хотілося, щоб за романом Івана Багряного “Тигролови” зняли художній фільм. Це було б дивовижне видовище. А образ вогненного дракона міг би пронизати всю тканину кінорозповіді про Григорія Многогрішного, його друзів і ворогів. Така стрічка склала б достойну кон­куренцію американським бойовикам або не завжди цікавим численним серіалам. Це був би наш герой, наша тематика, нарешті, наша українська ідея — будь-коли за будь-яких обставин лишатися Людиною з великої літери.


Завантаження...

Схожі твори

Прокоментуйте...или напишите ваш отзыв! Забронировать сочинение чтобы не списали одноклассники тоже здесь!

АНТИСПАМ: (Обязательно ответьте, надеемся у вас нормально с математикой?)


8 + = дев'ятьили прокомментируйте через социальную сеть vkontakte (но лучше через комментарии выше!)