Твір на тему: «Відображення прагнення народу до національної самостійності, до волі в поемі Івана Яковича Франка «Мойсей»

...

Твір на тему: «Відображення прагнення народу до національної самостійності, до волі в поемі Івана Яковича Франка «Мойсей» 4.50/5 (90.00%) 2 голос[ов]

Безсмертну художню й наукову спадщину залишив по собі титан українського письменства Іван Якович Франко. Так само, як Тарас Шевченко, він став цілою епохою в нашій літературі, повернувши їй здатність мислити й відчувати на світовому рівні. І цілком слушно стверджує Дмитро Павличко: «Шевченко народив, а Франко виховав українську націю».

«Як син селянина, вигодуваний твердим мужицьким хлібом, я почував себе до обов’язку віддати працю свого життя тому простому народові», – писав поет. Усе своє життя Каменяр віддав служінню поневоленому народові, маючи «криваву в серці рану». І рана ця не загоювалася, бо Іван Франко весь час думав про болі й страждання, майбутнє українців.

Поет висловлює свої роздуми над історичною долею українського народу в поемі «Мойсей», що є вершиною його поезії.

У передмові до твору Франко зазначав: «Основною темою поеми я зробив смерть Мойсея як пророка, непризнанного своїм народом. Ця тема в такій формі не біблійна, а моя власна, хоч і основана на біблійнім оповіданні».

Над поемою «Мойсей» митець працював більше двадцяти років. Мудра й прекрасна вона, як і сама біблійна історія про Мойсея.

Покликаний Богом врятувати свій народ, Мойсей підняв людей та повів їх через пустелю, через голод, муку, безхліб’я й безводдя до країни волі – землі обіцяної. Сорок років водив він свій народ пустелею, аж ось з’явилася земля. Уже рукою можна сягнути до землі обіцяної, але не стало в Мойсея сили. Помер він на порозі прекрасної землі, але виконав те, що мусив: привів людей до землі, добра й волі.

Чи не таку мету ставив Іван Франко, який свідомо взяв на себе місію громадського поета? Чи не того прагнув український народ: знайти шлях до щастя й волі?

Як і всі твори Франка, поема спроектована в сучасну авторові українську дійсність. У цьому яскраво переконує знаменитий пролог до твору. Як у вирі, клекотять у «Пролозі» супротивні почуття. Тут і картання народу за його пасивність і покірність.

Отже, поставлені найболючіші проблеми: бути чи не бути, залишитися гноєм під ногами завойовників чи здобути незалежну державу, звільнитись від рабства. Є в «Пролозі» осуд, обвинувачення і суд ворогів, що «зрадою й розбоєм» скували український народ і заприсягли на вірність.

Багато питань ставить автор славнозвісної поеми, але всі вони – риторичні. Бо відповідь відома й поету, й народу українському, який ніколи не змириться з таким становищем. Не задарма «стільки сердець» горіло найсвятішою любов’ю до України.

Якщо перша частина «Прологу» зболена, то друга має бадьору, впевнену інтонацію. Уже немає й сумніву, що рабство дочасне, що час визволення й суверенності України неминучий.

Уся його творчість є такою піснею, а поема «Мойсей» спробою поетовою підбити підсумки своєї творчості , сказати своє останнє слово. Івана Франка долають сумніви, чи правильно пройшов свій шлях до щасливого життя.

«Все, що мав у житті, він віддав для однієї ідеї, і горів, і яснів, і страждав, і трудився для неї», – писав про геніального поета України Симона Петлюра.

У поемі «Мойсей» Франко висловив найзаповітніші мрії і сподівання свого народу. І ці сподівання справдилися. Як і пророк Мойсей, не встиг Великий Каменяр ввійти до омріяної країни, але проклав туди шлях.

«Сорок літ я трудився, навчав»… – каже у Франковій поемі пророк і вождь, «Підеш ти у мандрівку століть з мого духа печаттю…».

А хіба не мав права так сказати про себе Франко, котрий із сорока років не змарнував жодного дня? Митець про все подумав і про все сказав. Умів знайти для всього людства нове слово. Тож візьмемо на далеку мандрівку життя вічне Франкове слово.


Завантаження...

Схожі твори

Прокоментуйте...или напишите ваш отзыв! Забронировать сочинение чтобы не списали одноклассники тоже здесь!

АНТИСПАМ: (Обязательно ответьте, надеемся у вас нормально с математикой?)


дев'ять − = 7или прокомментируйте через социальную сеть vkontakte (но лучше через комментарии выше!)