Твір на тему: «Своєрідність твору Михайла Стельмаха «Правда і кривда»

...

Голосуйте за цей твір

Впродовж усього твору оповідача супроводжує пісня, народнопоетична традиція.

З любов’ю змальовує автор персонажів роману, для яких боротьба за правду – сенс усього життя. Серед них – талановитий господар Броварник, Катерина, партизанський командир, учитель і письменник Григорій Задніпровський. Але є й інші.

Михайло Стельмах виводить цілу галерею тих, чия душа, як говорить Марко Безсмертний про Шавулу, «на карбованці зависла». ЦЕ не ряд схожих одна на одну постатей. Кожен з негативних персонажів має свою життєву філософію. Вона може бути зовсім примітивна, як-от у Шавули – «вичавлювати масло особистого достатку». Поцілуйко – негідник вищого рангу, але завдання незмінне: збагатитись самому, не зважаючи на страждання інших. Життя для нього – це складне переплетіння правди й неправди. Опору для себе він знаходить у тому, що кожну правду можна зробити неправдою. Для нього варто лише підмішати до правди неправду.

Поцілуйко прекрасно знає психологію чесної людини, її вразливі сторони. У розмові із Задніпровським він починає атакувати найбрутальнішим чином: «Я знаю, ви відновили вищу освіту і досі живете великим, різним художеством, шекспірами і духом. Але, коли зло пішло на зло, я стягну вас із цих високостей на таке дно, що й шекспірам не снилось… Я знаю, як це робиться, знаю, що ви маєте відкриту, мов рана, душу, вразливе, незахищене серце. Воно у сто крат слабіше мого. І я захочу, згризу його, мов качан капусти».

І в результаті розмови Задніпровський не може не визнати: «А як він вірно про відкриту душу сказав! Теж розбирається в психології і для вигід своїх, для мерзоти своєї».

Похмурими, темними фарбами змальовує письменник й іншого народного кривдника – голову колгоспу Антона Безбородька, який «усе старався зіпхнути то на труднощі росту, то на труднощі сільської відсталості, а тепер ухопився за труднощі війни». Насправді він зовсім байдужий до людського горя і поневірянь.

З помітним присмаком сатири викриває Стельмах кар’єриста й адміністратора Киселя «з печаттю грубої владності і зарозумілості», працівника держбезпеки, авантюриста Чорноволенка. Усі ці антигерої – руйнівна сила великого масштабу. Михайло Стельмах бачить це, але залишається оптимістом, про що свідчить монолог Марка, звернення до власного «бронзового образу»: «Отак воно й буває. Ну, коли вже тобі випало стояти днями і днями, і ночами, то стій, дивись, щоб із темряви не виповзла кривда чи якась погань…»,

Михайло Стельмах впевнений, що правда переможе, але за однієї умови: людина повинна знати правду – «хай буде вона гіркою, нелегкою, «напівголодною», але це правда!» Обізнаність дасть людині можливість змінити світ на краще.

Тісно пов’язані між собою краса і благо, краса і правда. Змінювати, вдосконалювати світ – це утверджувати правду як норму життя. Буде правда – буде торжествувати краса. Зрештою, до утвердження краси як головної цінності, на думку Михайла Стельмаха, йде розвиток самого суспільства.


Завантаження...

Схожі твори

  • Сміливі завжди мають щастя Люди звикли говорити про себе, що вони щасливі або нещасні. Але у розумінні кожного, щастя неоднакове. А  деякі люди взагалі вважають себе нещасними все життя, тому що так і не […]
  • Твір на тему: «Образи у творах Євгена Маланюка» Найбільшою проблемою для України є її діти. Тому наступним важливим мотивом для Євгена Маланюка стає мотив кволої нації, нації, не здатної стати ланкою, що з’єднувала б Бога і Україну. Цей […]
  • Твір на тему: «Особливості п’єси Миколи Куліша «Мина Мазайло Любов’ю до України, свідомістю національної гідності пройнята п’єса Куліша «Мина Мазайло». Політична комедія Миколи Куліша є нищівною сатирою на малоросійщину, російський великодержавний […]

Прокоментуйте...или напишите ваш отзыв! Забронировать сочинение чтобы не списали одноклассники тоже здесь!

АНТИСПАМ: (Обязательно ответьте, надеемся у вас нормально с математикой?)


1 + чотири =или прокомментируйте через социальную сеть vkontakte (но лучше через комментарии выше!)