Твір на тему: «Сумна історія життя «маленької людини» за творчістю М. Гоголя

...

Твір на тему: «Сумна історія життя «маленької людини» за творчістю М. Гоголя 4.00/5 (80.00%) 1 голос[ов]

Твір на тему: «Сумна історія життя «маленької людини» за творчістю М. Гоголя

Образ «маленької людини» – це свого роду узагальнений портрет не знатного або родовитого, а бідного, дрібного чиновника, якого ображають вищі по чину товариші по службі. Це безправна людина, яка безсила перед життям і його обставинами. Поневолена державною машиною і вічної нуждою, деколи вона здатна на протест. Однак бунт «маленької людини» найчастіше має для неї трагічні наслідки – безумство, падіння, смерть.

Вперше образ «маленької людини» зустрічається на сторінках знаменитої «Подорожі з Петербургу до Москви» О. Радищева. Цей образ ми знаходимо також в байках і п’єсах І. Крилова. Варто згадати хоча б образи царівни Підщипи і принца Слюняя. Не оминув його своєю увагою і О. Пушкін у «Мідному вершнику» і «Станційному доглядачі».

Але найбільш яскраво, повно і широко тема «маленької людини» зазвучала в творчості М. Гоголя. І ми навряд чи помилимося, якщо скажемо, що з творчості М. Гоголя образ «маленької людини» починає свою ходу по сторінках класичних творів XIX століття.

Не випадково цикл повістей М. Гоголя називається «петербурзьким». Образ «маленької людини» є породженням великого міста. Якщо О. Пушкін відкрив у бідному чиновникові новий драматичний характер бунтаря і викривача, то М. Гоголь продовжив і поглибив ту ж тему в петербурзьких повістях «Ніс», «Невський проспект», «Записки божевільного», «Портрет», «Шинель».

На початку XIX століття Петербург був одним з найкрасивіших і найбагатших європейських міст. Але при найближчому і більш уважному розгляді була помітна двоїстість російської столиці. З одного боку, це було місто розкішних палаців, парків, мостів, фонтанів, архітектурних пам’яток і споруд, яким позаздрила б будь-яка європейська столиця. З іншого боку, це було місто глухих і вічно темних дворів, жалюгідних сирих халуп, де проживали бідні чиновники, ремісники і жебраки-художники.

Вражений картиною глибоких і нездоланних суспільних протиріч, у своїй творчості М. Гоголь ставить один проти одного, як би зіштовхує між собою дві іпостасі столиці. Наприклад, у повісті «Невський проспект» ми бачимо натовп чиновників із дружинами під час передобідньої прогулянки. Але серед усієї цієї маси людей немає людських осіб, а тільки «бакенбарди, пропущені з незвичайним і дивовижним мистецтвом під краватку, бакенбарди атласні, чорні як соболь чи вугілля», вуса «які не зобразиш ніяким пером, ніяким пензлем», тисячі різних капелюшків і суконь. Виникає відчуття, що ми опинилися на виставці туалетів, зачісок і роблених посмішок.

Всі ці люди прагнуть справити один на одного враження не своїми людськими якостями, а вишуканою зовнішністю. Але за цією зовнішньою, витонченістю і блиском ховається щось низьке, бездушне і потворне.

Н. Гоголь попереджає: «О, не вірте цьому Невському проспекту! Я завжди закутуюсь міцніше плащем своїм, коли йду по ньому, і намагаюся зовсім не дивитися на зустрічних людей. Все – обман, всі – мрія , все – не те, чим здається!»


Завантаження...

Схожі твори

Коментарі

1 коментар до “Твір на тему: «Сумна історія життя «маленької людини» за творчістю М. Гоголя”
  1. Христина сказав:

    Дякую )

Прокоментуйте...или напишите ваш отзыв! Забронировать сочинение чтобы не списали одноклассники тоже здесь!

АНТИСПАМ: (Обязательно ответьте, надеемся у вас нормально с математикой?)


+ 5 = шістьили прокомментируйте через социальную сеть vkontakte (но лучше через комментарии выше!)