Твір на тему: «Образ Енея у поемі І. Котляревського «Енеїда»


Твір на тему: «Образ Енея у поемі І. Котляревського «Енеїда» 4.78/5 (95.58%) 77 голос[ов]

Твір на тему: «Образ Енея у поемі І. Котляревського «Енеїда»

Поема відомого українського письменника і драматурга І. П. Котляревського «Енеїда» належить до травестійного жанру, жанру, в якому зазвичай використовується сюжет певного, добре відомого твору, а зображується зовсім інше, ніж у оригіналі, життя. Героїчний зміст оригінальної поеми «Енеїда» давньогрецького поета Вергілія І. Котляревський передає у жартівливому, декілька зниженому плані.  Таким чином піднесена героїчна оповідь перетворюється у бурлескну.

Назва поеми пов’язується з ім’ям головного героя твору – Енея. За римською та давньогрецькою міфологією Еней був сином богині Афродіти і царя Анхіза та одним з героїв Троянської війни, яка була оспівана ще Гомером у VIII-VII століттях до нашої ери в поемах «Іліада» і «Одіссея». Отже Еней – головний герой однойменної поеми І. Котляревського. Але не тільки Еней, адже його завжди і всюди супроводжують його вірні побратими – троянські воїни. Сам Еней – хоробрий і відважний ватажок, який після невдалого фіналу Троянської знову зібрав військо і повів його до Латинської землі. Хоча для опису Енея автор використовує не дуже шанобливі епітети, але все ж таки відноситься до нього з Любов’ю.

«Еней був парубок моторний

І хлопець хоч куди козак,

Удавсь на всеє зле проворний

Завзятіший од всіх бурлак».

Еней був здатний не тільки на бійки і розваги, а й і на «дипломатичні стосунки» з Евандром, Ацестом, Латином та іншими царями, він любить погуляти і випити, вміє майстерно танцювати.

Портретний опис Енея на сторінках поеми зустрічається багато разів. Здається, що автор ним милується:

«Прямий, як сосна, величавий,

Бувалий, здатний, тертий, жвавий,

Такий, як був Нечеса-князь,

На нього всі баньки вп’ялили,

І самі вороги хвалили,

Його любив всяк – не боявсь».

А є й зовсім інше, непривабливе зображення цього суперечливого персонажу:

«Напали з хмелю перелоги,

Опухли очі, як в сови,

І ввесь обдувся, як барило».

У І. Котляревського Еней і поганець, і ланець, і той, що «мутив, як на селі москаль». Він злодіяка і призвідця всіляких бешкетів і витівок. У час відпочинку між битвами ватажок любить досхочу виспатись, до втоми погуляти, усмак поїсти і добряче почастуватися горілкою. За пиятикою і розвагами Еней забуває навіть головну мету свого життя – створити нове царство і заснувати Рим. Про це не дуже чемно нагадує гуляці сам Зевс. Енея, як і звичайній, зовсім непоганій людині притаманні і інші слабкості.

Та разом з тим І. Котляревський наділяє героя своєї поеми достатньо симпатичними рисами: він «ласкавий, гарний і проворний, і гострий, як на бритві сталь», він легко сходиться з людьми, дотепний і доброзичливий. При цьому він суворий і вимогливий начальник, але справедливий і добрий, він постійно дбає про своїх троянців, таких же бешкетників і гольтіпак, дуже тужить за загиблими товаришами. У скрутні хвилини, як справжній запорозький ватажок він завжди звертається до громади і просить у неї пораду.

Автор на протязі усієї оповіді захоплюється мужністю Енея. Адже на полі бою він завзятий і мудрий полководець:

«Кричав,

І супротивних потрошив:

Махне мечем – врагів десятки».

Підводячи підсумок, можна з впевненістю сказати, що свою поему І. Котляревський не даремно назвав ім’ям головного герою. Незважаючи на суперечливість образу Енея,який поєднує в собі і високе, притаманне видатним постатям, і низьке, що більш характерно для звичайних людей, автор захоплюється мужністю троянського ватажка і милується ним. Еней у поемі зображений справжнім патріотом своєї вітчизни і хоробрим воїном.

Схожі твори

Коментарі

1 коментар до “Твір на тему: «Образ Енея у поемі І. Котляревського «Енеїда»”
  1. Назар сказав:

    несписувати руслік і васілєв то моє

Прокоментуйте...или напишите ваш отзыв! Забронировать сочинение чтобы не списали одноклассники тоже здесь!

АНТИСПАМ: (Обязательно ответьте, надеемся у вас нормально с математикой?)


2 − = нульили прокомментируйте через социальную сеть vkontakte (но лучше через комментарии выше!)