Тобілевич Іван Карпович (Іван Карпенко-Карий)

...

Голосуйте за цей твір

Іван Карпович Тобілевич (Карпенко-Карий) народився 29 вересня 1845 р. в слободі Арсенівка біля Єлисаветграда.

Батько його був збіднілим шляхтичем, мати походила з давньо­го козацького роду. Родина Тобілевичів дала Україні та світові не одного талановитого митця. Звідси походили Микола Садовський, Панас Саксаганський, Марія Садовська-Барілотті, Марія Заньковецька.

Через десять років після народження Івана родина переїхала до Єлисаветграда. Тут І. Карпенко-Карий продовжив освіту, яку розпо­чав у дяка.

Згодом він отримав чин колезького секретаря, але кар’єра чинов­ника його не приваблювала. Іван Тобілевич захоплюється театром, літературною та громадською діяльністю. Разом зі своїми однодум­цями він утворює літературний гурток, який, зокрема, цікавиться й забороненою літературою.

З посади драматурга було звільнено як неблагонадійного, а після розгрому гуртка він виїжджає з Єлисаветграда за межі України під нагляд поліції.

Оселяється І. Тобілевич у Новочеркаську. Саме тут були написані п’єси «Мартин Боруля», «Наймичка», «Безталанна», «Розумний ду­рень».

Потім драматург оселяється на хуторі Надія, оскільки термін за­слання було подовжено.

З 1886 р. І. Карпенко-Карий стає режисером і актором у трупі свого брата Панаса Саксаганського.

Грав він ролі й у своїх п’єсах (Калитка — у п’єсі «Сто тисяч», Пузир — у «Хазяїні» та інші).

Помер І. Карпенко-Карий 15 вересня 1907 р. Драматичні твори відомого театрального діяча України залишаються цікавими для читача та глядача й тепер, через багато років, оскільки піднімають гострі загальнолюдські проблеми.


Завантаження...

Схожі твори

  • Васильченко Степан Васильович Степан Васильович Васильченко (справжнє прізвище Панасенко) народився 8 січня 1879 р. у містечку Ічня на Чернігівщині у сім'ї ремісника-шевця. У 15 років вступив до Коростишівської […]
  • Чайковський Андрій Якович Андрій Якович Чайковський народився 15 травня 1857 р. в містеч­ку Самбір Львівської області в родині урядовця. Отримав гарну початкову освіту, з дитинства цікавився історією України, її […]
  • Гребінка Євген Павлович Народився Євген Павлович Гребінка 21 січня (2 лютого) 1812 р. поблизу Пирятина на великому хуторі Убєжище. Родинний маєток звичайно називали просто Яром, жило в ньому всього двадцять душ […]

Прокоментуйте...или напишите ваш отзыв! Забронировать сочинение чтобы не списали одноклассники тоже здесь!

АНТИСПАМ: (Обязательно ответьте, надеемся у вас нормально с математикой?)


8 − = сімили прокомментируйте через социальную сеть vkontakte (но лучше через комментарии выше!)