Шашкевич Маркіян Семенович

...

Голосуйте за цей твір

Народився Маркіян Семенович Шашкевич 6 листопада 1811 р. в селі Підліссі Золочівського повіту на Львівщині у багатодітній ро­дині священика.

По закінченні початкової школи вчився у Львівській і Берещанській гімназіях. З 1829 р. слухав філософський курс у Львівському універ­ситеті, водночас навчаючись на курсі теології у Львівській духовній семінарії.

Уже в лютому 1830 р. М. Шашкевича було виключено за фор­мальним звинуваченням у порушенні казарменої дисципліни. На­справді покарано його було за вільнодумство. Батько-священик відвер­нувся від сина, але юнакові допоміг дядько Захар Авдиковський — управитель міського Будинку вбогих. Студент жив у родині дядька, навчав його дітей, переписував службові папери. Заробляв перепису­ванням.

Весь час Маркіян Шашкевич займається самоосвітою, багато читає, переймається ідеями словацького відродження.

Він дружить з І. Вагілевичем, Я. Головацьким, які стеши його однодумцями і соратниками. Юнаки захоплюються народною твор­чістю України, збирають фольклор. Ще в семінарії друзів прозвали «Руською трійцею». М. Шашкевич закликав усіх говорити рідною мовою, вивчати рідну культуру.

1833 р. організований М. Шашкевичем гурток підготував руко­писний збірник «Син Русі», що вміщував переважно фольклорний матеріал.

Після смерті батька юнакові довелося піклуватися про свою сім’ю.

З середини 30-х років дає про себе знати тяжка хвороба, яка стане причиною передчасної смерті поета.

У 1837 р. виходить альманах «Русалка Дністровая», результат наполегливої праці «Руської трійці». Сюди ввійшли поезії, опо­відання про опришків та інші твори. Згодом альманах було забо­ронено.

З 1838 р. Маркіян Шашкевич подорожує і живе по різних селах Львівщини. Поета з’їдає страшна хвороба — туберкульоз, підточу­ють здоров’я і постійні нестатки, нерадісні роздуми.

Підтримує його тільки дружина Юлія. А 7 квітня 1839 р. у поета народжується син Володимир, який теж став поетом.

Маркіян Шашкевич не залишав дороги творчості і вивчення культури рідного краю аж до останніх своїх днів. Помер він 7 червня 1843.

Поезія Маркіяна Шашкевича характеризується заглибленістю в національні культурні та історичні події. У його віршах виступають такі романтичні, героїчні постаті, як Наливайко, Хмельницький. Подаються вони у романтичному ключі — як люди непересічні, над­звичайні, непереможні.

Помітна у поета стилізація вірша під народну пісню, яку він так дбайливо вивчав і записував.


Завантаження...

Схожі твори

  • Рудченко Панас Якович (Панас Мирний) Панас Мирний (справжнє ім'я Панас Якович Рудченко) народив­ся 13 травня 1849 р. у м. Миргороді. Навчався він у повітових училищах Миргорода та Гадяча, а потім займався […]
  • Нестайко Всеволод Зіновійович Всеволод Зіновійович Нестайко народився 30 січня 1930 року в місті Бердичеві. «Батьки наче спеціально приїхали в Бердичів, щоб народити мене саме там, на батьківщині веселих анекдотів,— […]
  • ОЛЕКСАНДР ДОВЖЕНКО Народився О. Довженко 30 серпня 1894 р. в селі В'юнища коло Сосниці на Чернігівщині у родині козаків-хліборобів. В «Автобіо­графії» письменник підкреслював, що його козацький рід занепав […]

Прокоментуйте...или напишите ваш отзыв! Забронировать сочинение чтобы не списали одноклассники тоже здесь!

АНТИСПАМ: (Обязательно ответьте, надеемся у вас нормально с математикой?)


3 − два =или прокомментируйте через социальную сеть vkontakte (но лучше через комментарии выше!)