Реферат на тему: «Художні особливості Шицзина» |

Реферат на тему: «Художні особливості Шицзина»

...

Реферат на тему: «Художні особливості Шицзина» 1.00/5 (20.00%) 2 голос[ов]

План

 1. Вступ.
 2. Книга пісень, її зміст та структура.
 3. Художні засоби у «Шицзині».
 4. Аналіз окремих творів.
 5. Висновки.

 

 1. Вступ

Пам’ятки культури минулого для людства є не лише відображенням колишніх історичних подій, звичаїв та атмосфери, а й містком у майбутнє, символом зв’язку епох, невідворотності історичного процесу.

У кожного покоління свій погляд і своє розуміння духовних цінностей минулого. Проте є дещо таке, що залишається у невідворотному плині часу, переходить у сучасність і майбутнє. Народна пісня, її художня довершеність і правдивість – це зразок таких нетлінних скарбів. За її зовнішньою простотою – витонченість і глибина. Із таких глибоких криниць людство віками черпає духовність і вірність цим джерелам –  запорука прогресу у розвитку суспільства і нації.

У Китаї народна поезія відбиває багатогранне минуле народу, його звичаї, побут, боротьбу за виживання у важких природних умовах.

Китайські ліричні пісні, дбайливо зібрані тогочасними цінителями мистецтва, донесли до нас розмаїте життя різних верств населення, через тисячоліття розгорнули перед нами енциклопедію людських почуттів і стосунків, мирних буднів та виснажливих воєн з усіма деталями своєрідного побуту. З таких пісень була укладена збірка «Шицзіна», що включає 305 творів.

 

 1. Книга пісень, її зміст та структура.

Назва «Шицзін», що перекладають «Книга пісень», складається зі слів «ши» – вірш, поезія, твір, призначений для співу, і «цзин» – слово, що означало «основа тканини», а пізніше набуло значення «канон».

Поетичні твори збірки охоплюють значний історичний період, починаючи, певно, з раннього етапу царства «Західного Чжоу» ( 12 – 10 ст. до н.е.) і до кінця епохи «Чуньцю» («Весни та осені», 8 – 5 ст. до н.е.).

Китайський історик Сома Цянь (151 – 81 рр. до н.е.) в своїх історичних записках зазначав, що було зібрано понад три тисячі пісень та віршів, а вже з них Конфуцій (551 – 479 рр. до н.е.) відібрав найкращі та згрупував по розділах.

Кожен з чотирьох розділів «Шицзіна» є самостійною книгою зі своїми темами, художніми засобами та емоційною атмосферою. Розділи названі «Гофин» («Місцеві мелодії»), «Сяо я» («Малі оди»), «Да я» («Великі оди») та «Сун» («Гімни»).

До першої частини входять сто шістдесят поезій п’ятнадцяти різних царств, що входили до складу країни. На думку літераторів, це найстародавніша китайська лірика, що зберегла первісну народну чистоту смаків та цнотливу простоту. Безіменні творці цих пісень жили серед народу, оспівували його повсякденні радощі і турботи. Їхні пісні звучали скрізь: і серед простих людей, і доходили до правителів, які робили з них висновки про настрої населення.

Друга частина «Шицзіну» – «Малі оди», кількість яких складає вісімдесят. Це твори придворних авторів, призначені для урочистостей.

Фактично це сімдесят чотири поезії і шість мелодій «для шина» – музичного інструмента, тобто пісні без слів. Деякі оди близькі до народних пісень, а деякі, навпаки, відрізняються своєю красномовністю та пишністю.

Третя частина – «Великі оди», їх тридцять одна. Частина з них присвячена історичних подіям, заслугам славетних предків. Також є твори про державні справи, про стихійні лиха.

До четвертої частини збірки входять «Гімни», їх сорок. Це урочисті величальні храмові піснеспіви, культові гімни на честь духів предків та стародавніх царів.

 1. Художні засоби у «Щицзіні».

Цінність «Книги пісень», зокрема, у тому, що вона дає уявлення про систему художніх образів китайської поезії, показує шляхи становлення канонічної поетики. У китайській класичній поезії це поетика умовностей, що базується на традиційних символах.

Засоби порівняння, метафори не завжди легко зрозуміти сучасному європейському читачеві. Ця своєрідність, загадковість надають цим творам особливого колориту. Використовується давня народна символіка: бамбук – стійкість і благородство, лотос та орхідея – витонченість, духовна спорідненість, гілка дикої сливи – подих весни, здійснення бажань, черепаха – довголіття, дракон – могутність і таке інше.

Один із художніх засобів, що використовується у «Шицзіні» – ритмічність творів, що, в свою чергу, показує зв’язок їх з музикою і танцями.

Ритмічність посилюється частими повторами з певним чергуванням. У поетичних текстах ми часто бачимо порівняння і протиставлення, а також тести рясніють гіперболами.

Для більшості творів характерна композиційна структура: зачин, розповідь, закінчення. У піснях з п’яти строф основна ідея міститься, як правило, у третій строфі. Загалом вірші «Шицзіна» містять від трьох до восьми строф.

 

 1. Аналіз окремих творів.

Як приклад, розглянемо вірш з розділу «Гофин», «Пісні царства Шао та країн, що лежать на південь від нього» у російському перекладі О. Штукіна:

 

«Кувшинки идет собирать она»

«Кувшинки идет собирать она,

В пруду их срывает у островков,

Она приготовит свои цветы,

И жертвенник князю будет готов.

Кувшинки идет собирать она

В протоке средь сжатых горами вод

Она приготовит свои цветы

И в княжеский храм сама принесет.

Она в накладной прическе стоит

В храме до света – смиренно молчит.

Неспешно и тихо идет назад:

Вернется она, исполнив обряд.

 

Композиційно вірш складається з трьох строф, основою є центральна друга строфа. Ритмічний малюнок сприяє протиставленню її краси і журби в її серці.

А ось один із творів розділу «Сяо я» («Малі оди») вже у перекладі Я. Шекери.

«Квіти кампсису»

Кампсис квітки розкриває –

Жовтогарячою барвою й сяянням сонця.

Сум і зажура у серці,

Горе невтішне спіткало – печаль у моєму серці.

Кампсис квітки розкриває,

Листя густе-прегусте.

Знав би, що будем так животіти,

Краще було й не родитись!..

Вівці худі, тому голови їхні великі;

Риби немає у кошиках – зорі лиш світять без ліку.

Що їсти людям, щоб якось прожити?

Мало таких, які сито живуть…

 

Вірш описує важке життя простих людей, і, щоб створити відповідний настрій, автор використовує символіку природи.  яскравих, жовтогарячих квітів ніби висвітлює сум і зажуру оповідача. Ще більше враження справляє, здавалося б, дрібна деталь – великі голови овець. У кількох рядках розкривається глибина народного лиха.

 

Висновки

Отже, творам «Книги пісень» властиві лаконізм і довершеність художніх засобів, багатство змісту та багатоплановість. Величезний поетичний досвід, узагальнений та зібраний докупи в «Щицзіні», довершеність художніх форм, багатство художньо-зображальних засобів лексичного та синтаксичного рівнів зробили «Книгу пісень» справжньою академією поетичної майстерності, взірцем для багатьох поколінь поетів, включаючи наших сучасників. Ще раз переконуємось, що створити вартісну річ митець може, лише черпаючи мудрість і натхнення з багатьох народних джерел.


Завантаження...

Схожі твори

 • Цитатна характеристика до образу Тараса Бульби Опис зовнішності: « … Бульба скочив на свого Чорта, що скажено рвонувся у бік, почувши на собі двадцятипудову ваготу – Тарас був надзвичайно важкий і дебелий…»; «… посивілою в козацьких […]
 • Цитатний план до образу Робінзона Крузо Вдячність: «опинившись на березі живим і здоровим, я звів очі до неба й подякував Богові за порятунок». Працьовитість: -        «Даремно було сидіти склавши руки і мріяти про те, […]
 • Цитатна характеристика до образу Шерлока Холмса Портрет героя: «Сама його зовнішність неминуче привертала увагу всіх, хто його бачив. Маючи понад шість футів зросту, він був надміру худий, через що здавався значно вищим. Погляд у […]

Коментарі

1 коментар до “Реферат на тему: «Художні особливості Шицзина»”
 1. Карина сказав:

  Супер

Прокоментуйте...или напишите ваш отзыв! Забронировать сочинение чтобы не списали одноклассники тоже здесь!

АНТИСПАМ: (Обязательно ответьте, надеемся у вас нормально с математикой?)


три + 2 =или прокомментируйте через социальную сеть vkontakte (но лучше через комментарии выше!)