Грабовський Павло Арсенович


Голосуйте за цей твір

 

Павло Арсенович Грабовський народився 11 вересня 1864 р. в селі Пушкарному на Сумщині в родині паламаря. Батько помер рано, тому сім’я перебувала у постійній скруті.

Коли хлопцеві виповнилося 10 років, він розпочав навчання в Охтирській бурсі. Багато читав, особливо захоплюючись «Кобзарем» Т. Шевченка. Через п’ять років, закінчивши бурсу, П. Грабовський вступив до Харківської семінарії, з якої юнака виключили за розпо­всюдження нелегальної літератури та вислали на село під нагляд поліції. Живучи в рідному селі, П. Грабовський присвятив свій час са­моосвіті.

У 1885 р. П. Грабовського беруть до армії, а наступного року в Оренбурзі знову заарештовують у зв’язку з розкриттям народниць­кої групи в Харкові. Поета ув’язнено спочатку в Харківській міській, а потім в Ізюмській тюрмі. На початку 1888 р. П. Грабов­ського засуджують до п’яти років заслання у Східний Сибір під на­гляд поліції.

В довгі роки страждань світлим спогадом для поета стало кохання до народовки Надії Костянтинівни Сигиди, яка загинула на каторзі.

22 березня 1889 р. сталася подія, яка увійшла в історію як Якутська трагедія. В цей день жандарми розправилися з політич­ними в’язнями. П. Грабовського за написання та розповсюдження протесту проти такого свавілля знову ув’язнено, тепер вже в Іркутській тюрмі. А у вересні 1892 р. поета засудили до 4 років каторжних робіт. Однак адвокатові В. Спасовичу вдалося змінити присуд на заслання у Вілюйський округ.

У роки вілюйського заслання поет укладає дві збірки своїх по­езій: «Пролісок» (1894 р.) та «З півночі» (1896 р.). П. Грабовський пише статті, нариси, займається перекладами. Б. Грінченко висилає йому твори українських письменників.

У 1897 р. П. Грабовському вдалося покинути Вілюйськ та прибу­ти до Іркутська. Здоров’я поета було повністю підірване. В цей час П. Грабовський готує до видання збірку «Кобза».

Улітку 1899 р. поет переїздить до Тобольська, де працює у ре­дакції Газети «Сибирский листок». Наступного року він одружуєть­ся із засланою в Сибір за революційну діяльність Анастасією Лук’яновою. У них народився син, якого назвали на честь Грінченка Бо­рисом.

Восени 1901 р. стан здоров’я П. Грабовського різко погіршився, а 11 грудня 1902 р. він помер.

Схожі твори

  • Вілінська Марія Олександрівна (Марко Вовчок) Марія Олександрівна Вілінська (Марко Вовчок) народилася 22 грудня 1833 р. в селі Єкатеринівка Єлецького повіту в родині збіднілого дворянина, капітана у відставці. Першою її батьківщи­ною […]
  • Кандиба Олександр Іванович (Олександр Олесь) Олександр Іванович Кандиба (псевдонім Олесь) народився 5 груд­ня 1878 р. у м. Крига на Харківщині в родині хлібороба. Свої дитячі та юнацькі роки він провів на межі Гетьманщини і […]
  • Васильченко Степан Васильович Степан Васильович Васильченко (справжнє прізвище Панасенко) народився 8 січня 1879 р. у містечку Ічня на Чернігівщині у сім'ї ремісника-шевця. У 15 років вступив до Коростишівської […]

Прокоментуйте...или напишите ваш отзыв! Забронировать сочинение чтобы не списали одноклассники тоже здесь!

АНТИСПАМ: (Обязательно ответьте, надеемся у вас нормально с математикой?)


п'ять − 1 =или прокомментируйте через социальную сеть vkontakte (но лучше через комментарии выше!)