Нечуй-Левицький Іван Семенович

...

Голосуйте за цей твір

Іван Семенович Нечуй-Левицький (справжнє прізвище Левицький) народився 25 листопада 1838 р. у містечку Стеблів, тепер Чер­каської області в родині сільського священика. Змалку знав багато народних легенд, пісень, захоплено читав.

Початкову школу закінчив вдома, а потім вчився у духовному училищі при Богуславському монастирі. Роки навчання в училищі описав письменник у своїх спогадах. Був це важкий час: постійне знущання вчителів, биття, сухе викладання та нікому не потрібне зубріння.

У 1852 р. І. Левицький закінчив училище, а наступного року вступив до Київської духовної семінарії, де атмосфера була більш вільною.

Після закінчення семінарії, захворівши, рік жив у батьків, а потім викладав географію, арифметику та старослов’янську мову в Богус­лавському духовному училищі.

1861 р. І. Левицький вступає до Київської духовної академії. Як синові священика йому була доступна тільки духовна освіта. Зай­мається самоосвітою, передплачує російські журнали. В цей час його цікавить проблема зближення інтелігенції з народом.

Академію І. Левицький закінчує в 1865 р. і, порушивши сімейну традицію, відмовляється від духовної кар’єри, починаючи вчителю­вати в світських навчальних закладах.

Ще наприкінці 60-х років потай від свого оточення вчитель почи­нає друкувати твори під псевдонімом «І. Нечуй» у львівському жур­налі «Правда». Виходять «Дві московки», «Рибалка Панас Круть», «Причепа», «Світогляд українського народу в прикладі до сьогочас­ності».

У 1871 р. його твори виходять у Львові окремою книжкою «Повісті Івана Нечуя».

У другій половині 70-х – на початку 80-х виходять такі твори, як «Бурлачка», «Кайдашева сім’я», «Баба Параска і баба Палажка», «Старосвітські батюшки та матушки», «Хмари» — перший україн­ський роман про інтелігенцію.

З 1885 р. письменник живе в Києві, виїжджаючи влітку на Чер­кащину, спілкується з М. Старицьким, М. Лисенком, М. Кропивницьким, І. Франком.

У творах 1890—1900-х рр. відбиваються найгостріші суспільні та психологічні проблеми («Афонський пройдисвіт», «Поміж воро­гами», «Над Чорним морем», «Старі гультяї» тощо).

Звертається письменник і до історичної тематики: романтична казка «Запорожці» (1873), драми «Маруся Богуславка» (1875), «В диму та полум’ї» (1875), повість «Гетьман Іван Виговський» (1899).

Ненадрукованим за життя І. Левицького залишився його істо­ричний роман «Князь Єремія Вишневецький» (написаний 1897 р.).

Перу письменника належать також комедії з сучасного міського побуту «На кожум’яках» (1871), «Голодному й опеньки м’ясо» (1877).

Виступав І. Левицький і з літературно-критичними та критико-публіцистичними статтями, які містять багато цінних спостережень.

Іван Нечуй-Левицький розвинув в українській літературі форму невеличкого оповідання і дав зразки першого реалістичного роману з сучасного життя.

У роки імперіалістичної війни письменник жив самотнім, важ­ким та голодним життям. В часи німецької окупації Києва важко хворів.

Помер Іван Нечуй-Левицький у жахливій богадільні на Лук’янівці 15 квітня 1918 р.


Завантаження...

Схожі твори

  • Косач Лариса Петрівна (Леся Українка) Лариса Петрівна Косач (Леся Українка) народилася 25 лютого 1871 р. в м. Новоград-Волинський. Мати її (Олена Пчілка) була пись­менницею, батько — юристом, прогресивним громадським діячем. […]
  • Підсуха Олександр Миколайович Олександр Миколайович Підсуха народився 16 жовтня 1918 р. на Київщині в с. Ніжиловичі Макарівського району в родині сіль­ського коваля. Батько рано помер, тому дітей виховувала переважно […]
  • Реферат на тему: «Леся Українка» Лариса Петрівна Косач більше відома нашим співвітчизникам і читачам за кордоном як Леся Українка. Вона народилася 25 лютого 1871 року у місті Новоград-Волинському і виховувалась в […]

Прокоментуйте...или напишите ваш отзыв! Забронировать сочинение чтобы не списали одноклассники тоже здесь!

АНТИСПАМ: (Обязательно ответьте, надеемся у вас нормально с математикой?)


− 4 = одинили прокомментируйте через социальную сеть vkontakte (но лучше через комментарии выше!)