Куліш Пантелеймон Олександрович

...

Голосуйте за цей твір

Пантелеймон Олександрович Куліш народився 7 серпня 1819 р. в козацькому містечку Воронеж Глухівського повіту сучасної Сум­ської області.

З дитинства чув про козаччину від матері, дочки козацького сот­ника, а від сестри Лесі навчився грамоти. Вчився в гімназії, багато читав (П. Гулака-Артемовського, Є. Гребінку, Г. Квітку-Основ’яненка, О. Пушкіна). Не закінчивши гімназії, працює домашнім вчите­лем. Потім навчається в Київському університеті, слухаючи лекції зі словесності, вивчаючи іноземні мови. Зацікавився особливо грецькою мовою, літературою.

Через деякий час отримав запрошення від ректора Петербурзько­го університету на посаду старшого вчителя гімназії і лектора з ро­сійської мови для іноземних слухачів.

Через два роки отримав ще одну пропозицію — дослідження історії, культури та мистецтва від імператорської Академії наук. Письменник радо погодився.

1847 р. Пантелеймон Куліш одружується з красунею Ганною Білозерською (псевдонім Ганна Барвінок). Боярином на весіллі був Тарас Шевченко. Під час весільної подорожі молодого заарештували й доставили під конвоєм у Петербург. Вирок — висилка до Вологди із забороною писати. Згодом Вологду замінено Тулою, молоде подруж­жя прожило тут у злигоднях три роки. Пантелеймон Куліш займаєть­ся вивченням іноземних мов.

Після довгого заслання П. Кулішеві нарешті дозволяють повер­нутися до Петербурга, тут він працює редактором статистичних ви­дань одного міністерства, а в некрасовському «Современнике» дру­кує свої російські повісті, готує багатотомне видання творів Мико­ли Гоголя, публікує двотомну фольклорно-історично-етнографічну збірку «Записки о Южной Руси». Виходить роман «Чорна рада».

У 1857 р. П. Куліш видає два підручники для школярів — читан­ка «Граматика» та український буквар.

Подорожує по Європі, а повернувшись, добивається видання ук­раїнського часопису, та це не вдається.

Разом з Василем Білозерським П. Куліш створює журнал «Осно­ва», у якому друкує зокрема й свої твори — «Хмельниччина» і «Виговщина». Видає збірку «Досвітки. Думи і поеми».

Чотири роки П. Куліш працює у Варшаві на посаді директора Департаменту духовних справ, потім знову повертається до Петер­бурга.

У 1877 р. залишає державну службу і останні роки свого життя проводить на хуторі Мотронівка на Чернігівщині. Господарює та про­довжує творити. Виходять поема «Магомет і Хадиза», віршована драма «Байда, князь Вишневецький», драма «Цар Наливай», збірки поезій «Дзвін» (1899), «Позичена кобза» (1897), тритомна історична праця «Отпадение Малоросии от Польши», переклади.

Помер Пантелеймон Куліш 14 лютого 1897 р. в Мотронівці. Там його і поховано.

«Українська словесність — діло велике, — писав П. Куліш, — се нове слово між народами». Саме розвиткові цього нового слова пись­менник і присвятив своє життя.


Завантаження...

Схожі твори

  • Ткач Дмитро Васильович Дмитро Васильович Ткач народився 11 вересня 1912 року в місті Орлику Полтавської області. Батько був столяром, людиною працьовитою і чесною, але революція, голод у двадцятих роках і […]
  • Літературна діяльність Вільяма Фолкнера Народився на Півдні Америки в штаті Міссісіпі, з яким була зв’язана історія його сім’ї. Більшу частину свого життя провів саме тут, у містечку Оксфорд. Історія й легенди й оповідання […]
  • Нестайко Всеволод Зіновійович Всеволод Зіновійович Нестайко народився 30 січня 1930 року в місті Бердичеві. «Батьки наче спеціально приїхали в Бердичів, щоб народити мене саме там, на батьківщині веселих анекдотів,— […]

Прокоментуйте...или напишите ваш отзыв! Забронировать сочинение чтобы не списали одноклассники тоже здесь!

АНТИСПАМ: (Обязательно ответьте, надеемся у вас нормально с математикой?)


+ 3 = дванадцятьили прокомментируйте через социальную сеть vkontakte (но лучше через комментарии выше!)