Іван Багряний


Голосуйте за цей твір

Іван Багряний (справжнє прізвище Лозов’яга) народився 2 жовт­ня 1906 р. в селі Куземині на Полтавщині. Вчився у церковнопарафіяльній школі в Охтирці, потім у вищій початковій школі, у Краснопільській художньо-керамічній школі.

З ранньої молодості Іван Лозов’яга бачив навколо себе трагедію народу. У 1920 році були заколоті багнетами його дядько і 92-річний дід. Іншого дядька вислали на Соловки, і він уже не повернувся. На селі відбувалося розкуркулення, колективізація. Юнак не міг залишитися байдужим до долі свого народу.

У 1928 р. написаний роман «Скелька», який надрукувало у 1930 р. харківське видавництво «Книгоспілка». Письменник описує реальне село Скелька, у якому був не раз і захоплювався його історією. Твір став помітним явищем в українській літературі.

1929 р. — виходить поема «Аве Марія» з такою присвятою: «Вічним бунтарям і протестантам, всім, хто родився рабом і не хоче бути ним, всім скривдженим, зборканим і своїй бідній матері крик свого серця присвячує автор».

Офіційна критика відразу ж почала цькувати поета, що ніяк не вписувався у загальний бадьорий тон літературного процесу. Поета починають називати «куркулем». Виходить стаття О. Правдюка «Куркульським шляхом». Після цієї статті твори І. Багряного вилучають з бібліотек і книжкових крамниць, а на початку 1932 р. письменника заарештовують.

Критики виділяють чотири періоди творчого шляху І. Багря­ного:

1926—1932 pp. — початок літературного шляху до першого арешту;

1932—1940 pp. — період ув’язнення і концтаборів;

1941—1945 pp. — період Другої світової війни й окупації;

1945—1963 pp. — повоєнний час та еміграція.

Термін ув’язнення Багряний відбував у так званому концтаборі БАМЛАГу, у 1937 р. втік, був повторно заарештований на початку

1938 p. Відсидів майже три роки у Харківській в’язниці. Потім восени 1940 р. був звільнений. Воював на фронті, працював як підпільник.

У 1942 р. був засуджений до розстрілу німецькою владою як ук­раїнський інтелігент, але врятувався.

Деякі події свого життя письменник виклав у романі «Тигроло­ви», що був написаний у 1944 р.

Після повернення Червоної Армії знову почалося переслідування НКВС, Багряний змушений був кинути домівку і виїхати за кордон.

У 1945 р. разом з іншими письменниками-емігрантами І. Багря­ний бере участь у створенні Мистецького українського руху.

У 1946 p., коли Сталін вимагає повернення в СРСР колишніх ра­дянських громадян, Іван Багряний пише гнівне обвинувачення всьо­му ладу — брошуру «Чому я не хочу повертатись до СРСР». Цю брошуру було визнано документом і розглянуто в ООН.

Цього ж року виходить збірка «Золотий бумеранг».

Іван Багряний займається політичною роботою, організовує ра­зом з С. Підгайним та Г. Костюком Українську революційно-демократичну партію, якою керує до останніх днів життя.

1947 р. — виходить п’єса «Морітурі», написана у дусі авангар­дизму.

1950 р. виходить роман «Сад Гетсиманський», головний герой якого проходить усі жахи катівень НКВС. Цей роман з’явився рані­ше солженіцинського роману «Архіпелаг ГУЛАГ».

1953 р. Іван Багряний пише повість «Огненне коло» про траге­дію молоді України, понівечені долі, втрачені надії.

1925   р. — «Антон Біда — герой труда».

1926   р. — повість «Маруся Богуславка», перша частина трилогії «Буйний вітер», п’єси, дитячі твори, публіцистика.

Помер Іван Багряний від туберкульозу легенів у санаторії Сан-Блазієн у Німеччині.

У 1965 p., після смерті письменника, було опубліковано його ро­ман «Людина біжить над прірвою».

Звичайно, у Радянському Союзі твори письменника Івана Багря­ного не друкувалися, його було вилучено з літературного процесу. Адже писав він на такі «непопулярні» теми, як страждання закатова­ного українського та інших народів СРСР, про ряд злочинів та несправедливостей, порушення прав людини. Тільки останніми роками ці твори стали відомими читачам України. Івана Багряного характеризує величезна і непереможна любов до людини й віра в її моральну силу, які він проніс через усі випробування власної долі, що, мабуть, і допомогло йому вижити.

Схожі твори

  • Маланюк Євген Євген Маланюк народився 20 січня 1897 р. в с. Ново-Архангельське на Херсонщині. Батько його був із чумаків, осілих запорожців. Дід замолоду чумакував. Мати була дворянського походження, […]
  • Губенко Павло Михайлович (Остап Вишня) Остап Вишня (справжнє ім'я Павло Михайлович Губенко) наро­дився 13 листопада 1889 р. у містечку Груні на Полтавщині (тепер Охтирський район Сумської області). Вчився у Київській […]
  • Рудченко Панас Якович (Панас Мирний) Панас Мирний (справжнє ім'я Панас Якович Рудченко) народив­ся 13 травня 1849 р. у м. Миргороді. Навчався він у повітових училищах Миргорода та Гадяча, а потім займався […]

Прокоментуйте...или напишите ваш отзыв! Забронировать сочинение чтобы не списали одноклассники тоже здесь!

АНТИСПАМ: (Обязательно ответьте, надеемся у вас нормально с математикой?)


дев'ять − = 5или прокомментируйте через социальную сеть vkontakte (но лучше через комментарии выше!)