Yellow Tea© by Fisana

Перейти к содержимому


Сучасники про поезію О. Блока


  • Авторизуйтесь для ответа в теме
В этой теме нет ответов

#1 shutnuk

shutnuk

    Главный Админ

  • Модераторы
  • 575 сообщений

Отправлено 22 Декабрь 2013 - 19:16


Про творчість цього талановитого лірика XX століття. «Є в світі сотні чудових явищ. Для них у нас ще немає слів, немає вираження. Чим дивніше явище, ніж воно велебний, тим важче розповісти про нього нашими змертвіли словами. Одним з таких прекрасних і багато в чому непояснених явищ нашої російської дійсності є поезія і життя Олександра Блока ». Коли ми звертаємося до творчості Блока, нам мимоволі згадуються ці слова К. Паустовського. Вражений дивним поетичним талантом свого старшого сучасника – талантом, важко зрозумілою нашими звичайними словами, – К. Федін стверджував, що «про Блок треба не говорити, а співати». Інший одноліток і великий шанувальник талановитого поета К. Чуковський згадує: «У ту пору далекій юності поезія Блоку діяла на нас, як місяць на сновид».

Найбільший український поет і вчений М, Ф. Рильський заявляв: «Я належу до покоління, яке не тільки любило творчість Блока, а було закохане в нього». «Є поети, чия творчість входить в наші серця як безцінний дар, з яким ми ніколи не розлучаємося. Серед них – Олександр Блок… ». Можна було б навести чимало захоплених слів, сказаних про Блок і його однолітками, і читачами наступних поколінь. Обмежимося цитуванням ‘одного висловлювання В. Маяковського – поета, настільки несхожого на Блока і своїм темпераментом, і своєї поетичної манерою. «Творчість Олександра Блока, – писав він, – ціла поетична епоха, епоха недавнього минулого. Найславетніший майстер-символіст Блок зробив величезний вплив на всю сучасну поезію. Деякі до цих пір не можуть вирватися з його обворажівающіх рядків … Інші … проривають фундаменти нових ритмів, нагромаджують камені нових образів, скріплюють рядка новими римами – кладуть героїчну працю, творчий поезію майбутнього. Але і тим і іншим однаково любовно пам’ятний Блок »4. Життя показало, що творчість Блоку – це не тільки «епоха недавнього минулого», як це здавалося Маяковському на зорі розвитку нової культури. Через кілька десятиліть М. Рильський скаже: «Олександр Блок – велике завершення того періоду, який ми умовно називаємо класичним, і велике початок нової, радянської поезії».

«Обворажівающіе рядки» Блоку потрібні були не тільки його сучасникам. Поезія Блока і зокрема його інтимна лірика сприяє моральному та естетичному вихованню нашої радянської молоді. Про це справедливо говорив поет П. Антокольський, розглядаючи першу книгу віршів юного Блоку. «Любов, так високо піднята і настільки одухотворена, кличе і захоплює за собою читача … вона сприяє вихованню почуттів читача, облагороджує і жінку, і стоїть поруч з нею юнака». «По першій книзі Олександра Блока можна і треба вчитися любити. Кому ж, як не молоді, потрібна така наука! ».

Олександр Олександрович Блок народився 16 (28) листопада 1880 року в Петербурзі. Його батько Олександр Львович Блок (1852-1909), професор Варшавського університету, був дуже обдарованим вченим-юристом і в той же час великим знавцем і тонким цінителем літератури і мистецтва. Мати поета Олександра Андріївна – дочка відомого вченого ботаніка, ректора Петербурзького університету Андрія Миколайовича Бекетова. Недовго змогла вона прожити з чоловіком, який виявився дуже норовливим, жорстоким, неврівноваженою людиною. Коли Олександра Андріївна приїхала з Варшави і розповіла про свої сімейні стосунки, рідні переконали її не повертатися більше до чоловіка, щоб не наражати на небезпеку себе і майбутньої дитини. У Петербурзі, в так званому «ректорському домі», розташованому поруч з університетом, народився А. А. Блок. У сім’ї Бекетових пройшло його дитинство.

Андрій Миколайович Бекетов, Видатний вчений, ліберальний громадський діяч, за словами Блоку, «належав до тих ідеалістам чистої води, яких наш час вже майже не знає» (7, 7) ‘. Бабуся поета Єлизавета Григорівна Бекетова – дочка відомого мандрівника, дослідника Середньої Азії Г. С. Кареліна – володіла кількома іноземними мовами, була талановитою і дуже плодовитого перекладачкою. Вона зустрічалася з Гоголем, Достоєвським, Л. Толстим, Ап. Григор’євим, Полонським, Майкова. Блок шкодував, що бабуся не встигла написати спогадів. «Від дідів успадкували любов до літературі і незаплямоване поняття про її високий значенні їх дочки – моя мати і її дві сестри »(7, 11), – писав Блок у автобіографії. Що стояв осторонь від пристрастей «натовпу», замкнутий у собі юнак з зовні ідилічною біографією жив напруженим внутрішнім життям, захоплювався літературою, філософією, містикою. Своїми літературними вчителями Блок вважав Жуковського, Тютчева, Фета, Ап. Григор’єва, Полонського, Майкова, Апухтина, В. Соловйова. 11астроеніям юного Блоку імпонували мрійливість, борошна нерозділеного любові, Надії на щастя у потойбічному світі, властиві емоційним, мелодійним віршам Жуковського. У ліриці Фета Блоку залучали мистецтво зображення підсвідомого, неясного, ірраціонального, вміння передати швидкоплинні настрої. «Циганська надривносгь», мелодраматичні ситуації, емоційні ефекти, характерні для поезії Ап. Григор’єва, Полонського і Апухтина, здавалися Блоку важливим засобом психологічної змалювання ліричного героя.

Великий вплив на Блока надали поезія і філософія Володимира Соловйова. Ідеаліст і містик, В. Соловйов слідом за Платоном стверджував двоїсту природу світу, протиставляючи реальної дійсності те, що має бути. Подання про двоїсту природу світу відображено і в його віршах:

* Милий друг, иль ти не бачиш,
* Що все видиме нами
* Тільки відблиск, тільки тіні
* Від незримого очима?
* Милий друг, иль ти не чуєш,
* Що житейський шум тріскучий
* Тільки відгук спотворений
* Звитяжних співзвуччі?
* Милий друг, иль ти не чуєш,
* Що одне на цілому світі
* Тільки го, що серце до серця

чергу, Весь світовий процес – це «втілення Вічної Жіночності у великому різноманітті форм і ступенів». В. Соловйов розвивав платонівську концепцію «світової душі». «Світова душа» колись роздрібнилася на, безліч душ, і кожна з них зберегла тяжіння до «божественному початку». Це тяжіння виявляється у любові, у пошуках спорідненої душі. Індивідуальні любовні переживання, таким чином, розглядаються як частка акту світової містерії.

Юний Блок був палко закоханий в Любов Дмитрівну Менделєєву (дочка знаменитого вченого-хіміка), що стала згодом його дружиною. У своїй коханій він бачив втілення того «вічна жіночність», «божественного» почала, про який писав В. Соловйов. Закоханий юнак, що виріс у тепличної обстановці, позбавлений «життєвих досвідів», знаходив у соловьевской містику якесь пояснення своїм переживанням.

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 анонимных

Copyright © 2020 UKRTVORU.INFO