“Доля людини” Шолохова

...

“Доля людини” Шолохова 5.00/5 (100.00%) 1 голос[ов]

Ім’я М. О. Шолохова відомо всьому людству. Його видатної ролі у світовій літературі XX століття не можуть заперечити навіть противники соціалізму. Твори Шолохова уподібнюються епохальним фрескам. Проникливість – таке визначення таланту Шолохова, – умінь. Під час Великої Вітчизняної війни перед письменником всатала завдання: разити своїм повним жагучої ненависті словом ворога, зміцнювати любов до Батьківщини у радянських людей. Ранньою весною 1946р., Тобто в першу повоєнну весну, зустрів випадково Шолохов на дорозі невідомого людиниі почув його розповідь-сповідь. Десять років виношував письменник задум твору, події йшли в минуле, а потреба висловитися все збільшувалася. І ось в 1956 році за кілька днів був завершений розповідь-епопея “Доля людини”. Це розповідь про великих страждань і великої стійкості простої радянської людини. У головному героєві Андрія Соколова з любовьювоплощени риси російського характеру, збагачені радянським способом життя: стійкість, терпіння, скромність, почуття людської гідності, що злилося з почуттям радянського патріотизму, з великою чуйністю на чужу біду, з почуттям колективної спайки.
Розповідь складається з трьох частин: авторської експозиції, розповіді героя та авторської кінцівки.
В експозиції автор спокійно розповідає про прикмети першої післявоєнної весни, він як би готує нас до зустрічі з головним героєм, Андрієм Соколовим, очі якого, “немов присипані попелом, наповнені непереборне смертної тугою”. Він згадує про минуле стримано, стомлено, перед сповіддю він “згорбився”, поклав на коліна великі, темні руки. Все це змушує нас відчути, що ми дізнаємося про важку, а може бути, і про трагічну долю. І дійсно, доля Соколова повна таких тяжких випробувань, таких страшних втрат, що, здається, неможливо людині винести все це і не зламатися, не впасти духом. Тому не випадково ця людина узятий і показаний в граничному напрузі душевних сил. Перед нами проходить все життя героя. Він – ровесник століття. З дитинства дізнався, почім “ківш лиха”, в громадянську війну воював проти ворогів Радянської влади. Потім їде з рідної воронезької села на Кубань. Повертається додому, працював теслею слюсарем, шофером, створив улюблену сім’ю. Війна зламала всі надії і мрії. Він іде на фронт. З початку війни, з перших її місяців він був двічі поранений, контужений, і нарешті, найстрашніше – потрапив у полон. Герою довелося випробувати нелюдські фізичні і душевні муки, тяготи, терзання. Два роки випробовується Соколов жахи фашистського полону. При цьому він примудрився зберегти активність позиції. Він намагається бігти, але невдало, рассправляется з боягузом, зрадником, який готовий, рятуючи свою шкуру, видати командира. З великою наочністю почуття власної гідності, величезна сила духу і витримка розкрилися в моральному двобої Соколова з Мюллером. Змучений, виснажений, знесилений в’язень готовий зустріти смерть з такою мужністю і витримкою, що це вражає дааже втратив людську подобу коменданта концтабору. Андрію все-таки вдається втекти, він знову стає солдатом. Але лиха не залишають його: зруйнований рідний дім, від фашистської бомби загинули дружина і дочка. Одним словом живе тепер Соколов – надією на зустріч з сином. І зустріч ця відбулася. В останній раз варто герой біля могили сина, який загинув в останні дні війни. Здавалося б, все скінчено, проте життя “ісказніла” людини, але не змогла зламати і вбити в ньому живу душу. Повоєнна доля Соколова нелегка, але він стійко і мужньо долає своє горе, самотність, незважаючи на те, що його душа сповнена постійним відчуттям горя. Ця внутрішня трагедія вимагає великого напруження сил і волі героя. Соколов веде безперервну боротьбу з собою і виходить з неї переможцем, він дає радість маленькій людині, усиновляючи такого ж, як він, сироту, Ванюшу, хлопчиська зі “світлими, як небушко, очима”. Знайдено сенс життя, переможене горі, торжествує життя. “І хотілося б думати, – пише Шолохов, – що цей російська людина, людина незламної волі, видюжіт, і близько батьківського плеча виросте той, який, подорослішавши, зможе все витримати, все подолати на своєму шляху, якщо до цього покличе його Батьківщина” .
Глибокої, світлою вірою в людину пройнята розповідь Шолохова. При цьому заголовок його символічно, бо це не просто доля солдата Андрія Соколова, але це розповідь про долю людини, про народну долю. Письменник усвідомлює себе зобов’язаним розповісти світу сувору правду про те, якою величезною ціною оплатив радянський народ право людства на майбутнє. Всім цим обумовлена ​​видатна роль цієї невеликої розповіді. “Якщо ви дійсно хочете зрозуміти, чому Радянська Росія здобула велику перемогу в Другій світовій війні, подивіться цей фільм”, – писала одна англійська газета про фільм “Доля людини”, а значить і про самому оповіданні.


Завантаження...

Схожі твори

Прокоментуйте...или напишите ваш отзыв! Забронировать сочинение чтобы не списали одноклассники тоже здесь!

АНТИСПАМ: (Обязательно ответьте, надеемся у вас нормально с математикой?)


4 − = нульили прокомментируйте через социальную сеть vkontakte (но лучше через комментарии выше!)